Kategoriler
Yaşam

Hangi leke hangi malzemeyle çıkar?

Halınız ya da koltuğunuz lekelendiğinde evinizde bulunan malzemelerle çay, kahve ya da yağ lekelerini çıkarabilirsiniz.

Halınızda oluşan lekeleri çıkarırken işin püf noktası, ne tür bir leke ile uğraştığınızı bilmelisiniz. Kahve ya da mürekkep lekesinin temizlenmesinde kullanılan malzemeler tamamen farklıdır. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, lekeyi ovalamak sadece parçacıkların yayılmasına ve lekenin daha da kötüleşmesine neden olur.

Çay ve kahve lekesi için bira

Halınıza çay ya da kahve döküldüğünde çıkarmak için üzerine biraz bira dökmeniz yeterli. Birayı hafifçe lekenin üzerine sürün ve lekenin kaybolmasını bekleyin. Tüm lekenin çıkması için işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Amonyak

2 litre ılık suya 1 bardak amonyak ekleyip süngerle halı ve döşemelerdeki lekeleri çıkarabilirsiniz. İyice kurumaya bırakın ve gerekirse işlemi tekrarlayın.

Sirke

Süper bir leke çıkarıcı olan sirkeyle halınızdaki lekeleri farklı formüllerle çıkarabilirsiniz.

  • Yarım kase beyaz sirkenin içine 2 yemek kaşığı tuz ekleyip bunu lekenin üzerine sürün. Karışımın kurumasını bekleyin ve süpürün.
  • Daha geniş ve koyu lekeler için aynı karışıma 2 yemek kaşığı boraks ekleyerek aynı şekilde temizleyin.
  • Zorlu,  beklemiş kir ve lekeler için, 1 çorba kaşığı mısır nişastasıyla 1 çorba kaşığı sirkeyi macun haline getirin ve kuru bir bez kullanarak lekenin üzerine yayın. İki gün beklettikten sonra süpürün.
  • Boya damlaları için önce boyayı süngerle uzaklaştırın, 1.5 çay kaşığı sirke, 1.5 çay kaşığı çamaşır deterjanı ve 2 kase suyu karıştırıp lekenin üzerine sürün ve soğuk suyla durulayın.
  • Meyve ve meyve suyu lekeleri için bir yemek kaşığı çamaşır deterjanı, 1.5 yemek kaşığı beyaz sirkeyle 2 kase suyla karıştırın. Lekenin üzerine sürüp durulayın.
  • Kahve ve çay lekeleri için eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın ve lekenin üzerini kaplayın. Sonra bölgeyi kurulayın.

Tıraş kremi

Halınıza meyve suyu döküldüyse lekeyi temizleyin, bir miktar tıraş kremi döküp nemli bir süngerle silerek temizleyin. Tıraş kremi ayrıca yağ ve yağ lekelerinde de etkilidir. Tıraş kremini lekenin üzerine sürün, kurumasını bekleyin ve nemli yumuşak bir bezle silin.

Mürekkep lekesine nişasta-süt

Halınıza mürekkep damladıysa biraz süt işe yarayacaktır. Sütü mısır nişastası ile karıştırıp macun kıvamına getirin ve lekenin üzerine sürün. Birkaç saat macunun kurumasını bekleyin, ardından kurumuş artıkları fırçalayın ve süpürün. Mısır nişastası, yağ ve yağ lekelerini emmek için de mükemmeldir. Nişastayı lekelerin üzerine serpin, birkaç saat bekletin ve süpürün.

Ketçap lekesi için tuz

Halınıza ketçap dökülünce hızlı davranmalısınız. Ketçap lekesi kuruduktan sonra çıkarmak neredeyse imkânsızdır. Lekenin üzerine tuz serpin, birkaç dakika bekletin ve süpürün. Kalıntıları süngerle temizleyin ve leke tamamen çıkana kadar tuzlamaya ve süpürmeye devam edin. (Vasfiye Özcanbaz)