Kategoriler
Yaşam

Stresi azaltıyor, bağışıklığı güçlendiriyor

Lif, mineral ve vitamin açısından zengin kestane, stresi azaltması, kan basıncını ve kolesterolü dengelemesinin yanında bağışıklığınızı güçlendiriyor ve kalbinizi koruyor.

Sonbaharla birlikte kestane mevsimi de geldi. Sağlığınız için çok faydalı olan kestanenin 100 gramında 170 kalori bulunuyor ve 3 orta boy kestane 1 dilim ekmekle eşdeğerdir. Kestanenin stresi azalttığını, kan basıncı ve kolesterolü dengelediğini, bağışıklığı güçlendirdiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kestanenin besin değerleri, faydaları hakkında şunları anlattı.

B ve C grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin olan kestane, öğünlerde tercih edilebilir. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir.

Hastalıklar için koruyucu

Kestanenin C vitamini bakımından zengin olduğunu ve 100 gram kestanenin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 72’sini karşılayabildiğini belirten Özdemir, kestanenin içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirdiğini açıkladı. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur. Kestane, kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur” dedi.

Böbrek ve şeker hastaları dikkat etmeli 

Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları doktora danışmadan kestane tüketmemeli. Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar da kestane porsiyonuna dikkat etmeli. Bununla birlikte kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastaları, gluten intoleransı olanlar ve alerjisi olanlar da rahatlıkla tüketebilir.