Kategoriler
Sağlık

Göz doktoruna gitme vaktinin geldiğini gösteren belirtiler

Görmenizde ya da gözünüzde bir sorun varsa çok geç olmadan göz doktoruna gitmelisiniz. 

Göz sağlığınızı asla riske atmamalısınız. Gözünüzdeki bir ağrı ya da kızarıklık, batma hissi bazen enfeksiyon ya da görme kaybı gibi çok ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz gözünüzde oluşan sorunlar için vakit kaybetmeden göz doktoruna gitmelisiniz. 

Gece otomobil sürmede zorlanma

Herkes karanlıkta veya uzak mesafedeki bir şeyi görmede zor zamanlar yaşar. Ancak gözünüzde bir sorun varsa bu durum gece otomobil sürerken daha belirgin hale gelir. Bunun çözümü gözlük reçetesi kadar basit olabilir veya oluşmaya başlayan bir kataraktın işareti olabilir. 

Kırmızı ya da pembe gözler

Gözlerinizde oluşan kızarıklık ya da pembeliğin nedeni çok karmaşık ve çok tehlikeli olabilir. Bu durum, konjonktivit (gözlerinizin beyazlarını ve iç göz kapaklarını örten ince bir şeffaf doku tabakasının iltihabı), alerjiler ve hatta nadir görülen bir glokom dahil olmak üzere çeşitli koşullarla ilişkilidir. 

Işığa karşı hassasiyet

Gözlerde iltihapla birlikte oluşan bu sorun irisinizi ve göz bebeğinizi kaplayan ince şeffaf tabaka olan korneanızla ilgili olabilir veya daha da derinleşebilir. Işığa duyarlılığa neden olabilecek bazı koşullar iz bırakmaya neden olabileceğinden ve bazı durumlarda kalıcı olabileceğinden hızlı bir şekilde ele alınmalıdır. Bununla birlikte, ışığa duyarlılık alerjiler, viral bir hastalık veya migren baş ağrısı gibi gözle tamamen ilgisiz olan durumlardan da kaynaklanabilir.

Bulanık görme veya odaklanma zorluğu

Kişinin görüş kalitesindeki değişimlerin nedenini belirlemek için göz doktorunuzun tam bir muayene yapması önemlidir. Sorunu gidermek için göz damlası, hap ve hatta ameliyat önerebilir. 

Göz ağrısı

Gözünüzde ağrı varsa ve geçmiyorsa vakit kaybetmeden göz doktoruna gidin. Göz ağrısının yaygın nedenleri arasında enfeksiyon, yabancı madde, çizik kornea, kurumuş gözler, alerji, baş ağrısı ya da çeşitli edenlere bağlı iltihaplanma yer alır. Ayrıca akut açı kapanması glokomu, şiddetli ağrıya neden olur ve birkaç gün içinde kör olmanıza neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtilere yol açan, acil ve nadir görülen bir glokom türüdür.

Gözü etkileyen başka hastalıklar

Diyabet, lupus (kelebek hastalığı), iltihaplı romatizma, multipl skleroz (MS) ve inflamatuar barsak hastalığı gibi gözlerinizi etkileyebilecek çok sayıda kronik hastalık var. Her hastalık gözlerde farklı belirtiler oluşturur. Örneğin diyabet, bulanık görmeye neden olurken; lupuslu hastalarda ağrı veya ışığa duyarlılık oluşabilir. 

Sık sık baş ağrısı

Baş ağrısına neden olabilecek birçok neden vardır, bunlardan biri de göz sağlığınızdaki sorunlardır. Belki göz yorgunluğunuz vardır veya yeni bir gözlük reçetesine ihtiyacınız olabilir. Bunu anlamak için göz doktoruna gitmelisiniz. 

Noktalar ya da şimşekler görme

Bu noktalar çoğu zaman normal olsa da, bazen endişelenmeye neden olurlar. Retinanız yırtılmış, kanamış veya kopmuş olabilir; bu da gözünüzün önünde uçan küçük damlalar veya yanıp sönen ışıklar görmenize neden olur. Bu durumda, hemen göz doktoruna gitmelisiniz. Hemen tedaviye başlamazsanız kalıcı görme kaybı riskiniz artar. 

Kuru gözler

Gözleriniz ağrıyorsa veya yaşarıyorsa kuru göz sendromuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Kadınlarda göz kuruluğu olasılığı daha yüksektir ve ayrıca kontakt lensler, kuru iklim ve bazı ilaçlar buna neden olabilir. Rahatlama için eczaneden alacağınız yapay gözyaşı işe yarayabilir. Ancak 24 ila 48 saat içinde daha iyi hissetmezseniz göz doktoruna gidin.

Çift görme

Bazen çift görmenin felç ya da beyindeki kan damarlarıyla ilgili sorun gibi çok tehlikeli nedenleri olabilir. Bunun yanında daha az tehlikeli nedenleri olsa da bunu anlamak için hemen yardım almalısınız. (Vasfiye Özcanbaz)