Kategoriler
Aktüel

Yer altındaki büyüleyici tuz madeni

Tuz madenciliği tarihinde benzersiz bir konuma sahip Wieliczka Tuz Madeni, göz alıcı eserleriyle her yıl bir milyondan fazla turist çekiyor. 

Güney Polonya’nın Wieliczka kasabasında bulunan maden, 13’üncü yüzyılda inşa edildi. 2007 yılına kadar kesintisiz bir şekilde kaya tuzu üreten maden, dünyanın en eski akan tuz madenlerinden biridir. Madendeki kazı ölçeği çok geniş olduğundan içerisinde çeşitli seviyelerde uzunluğu 300 kilometreden fazla olan koridor, galeri ve odalardan oluşan karmaşık bir labirente sahip. 

Bunun yanı sıra yer altında çalışan madenciler, tuz çıkarmanın yanı sıra yüzyıllar boyunca, doğal kaya tuzundan oyma heykeller yapma geleneği oluşturmuştu. Bugüne kadar, kaya tuzundan düzinelerce heykel, üç şapel, sunaklar, kabartmalar ve bütün bir katedral, hatta tavandan sarkan avizeler yaptılar. Maden, her yıl dünyanın dört bir yanından bir milyondan fazla turist çeken şaşırtıcı bir manzaraya sahip.

Ayrıca maden 1978 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)’nun dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. (Vasfiye Özcanbaz)