Kategoriler
Yaşam

Unun bilmediğiniz sıra dışı kullanım yolları

Ekmek, makarna, kek ve kurabiyelerin vazgeçilmez malzemesi olan unun beslenmeden başka sıra dışı kullanım alanları da olduğunu biliyor musunuz?

Dünya üzerinde hemen her mutfağın temel bir malzemesi olan un, pişmiş gıdalara yapı veren proteinler içerir. Un kullanarak ekmek, kurabiye, makarna, börek, kek, pizza gibi aklınıza gelen birçok gıdayı yapabilirsiniz. Fakat unu sadece gıda yapımında kullanıyorsanız diğer sıra dışı kullanım alanlarından bazılarını kaçırıyorsunuz demektir. Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte unun bambaşka kullanımları:

Yağ damlalarını temizler

Tezgahın üzerine damlayan az miktardaki yağı silmek kolay olsa da yere dökülen fazla yağı unla kolayca temizleyebilirsiniz. Yere dökülen yağın üzerine un serpin ve 10 dakika bekleyin. Un yağı tamamen emdiğinde ise temizleyin.

Karıncaları kovar

Un karıncaları kovmakta faydalıdır. Evinizde çocuklar ve evcil hayvanlar varsa un, kimyasal tuzaklardan daha güvenli bir caydırıcıdır. Pencere eşiklerine, süpürgeliklere ve karıncaların evinize girdiğini gördüğünüz her yere bir tutam un serpin.

Kuru şampuan yapabilirsiniz

Beş dakika içinde evden çıkmanız gerekiyor ancak saçlarınız yağlıysa ve kuru şampuanınız yoksa un hayatınızı kurtaracaktır. Saçınızın köklerine biraz un serpin ve fazla yağdan kurtulmak için saçınızı tarayın. Saçınız koyu renkliyse un gözle görülür bir kalıntı bırakacağından, una biraz kakao tozu ekleyebilirsiniz. 

Tencereleri parlatır

Un kullanarak kararmış bakır kupa, tencere ya da tepsilerinizin yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Un, tuz ve sirkeyi macun kıvamına getirin ve nazikçe bakır parçalarınızın üzerine sürün. Durulayın ve parıldayan bakır üzerindeki yansımanıza hayran kalacaksınız.

Lavaboları parlatır

Paslanmaz çelik lavabolar bir süre sonra sabun ve su lekesinden dolayı kötü görünür. Un lavabonuzu temizlemez veya dezenfekte etmez, ancak çeliğe parlaklığını geri kazandırmanıza yardımcı olur. Temiz, boş bir lavaboya birkaç kaşık un serpin ve nemli bir bezle ovalayın. Daha sonra unu tekrar temiz, nemli bir bez kullanarak silin. 

Cildinizi temizler

Çok amaçlı un, yüz maskelerinde ve evdeki diğer güzellik bakımlarında çok faydalı bir bileşen olmasa da güneş yanıklarında işe yarar. Güneşte fazla kaldıysanız ve cildinizde güneş yanığı oluştuysa cildi yatıştırmak ve temizlemek amacıyla eşit miktarda unla aloe verayı karıştırıp macun elde edin. Bunu cildinize sürüp 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

Ev yapımı oyun hamuru

Çocukları meşgul etmek söz konusu olduğunda, oyun hamurundan daha güvenilir bir şey var mı? Ancak mağazadan alınan markalı hamurların ne kadar pahalı olduğunu ve ne kadar çabuk kuruduklarını göz önünde bulundurarak, hamurunuzu evde kolayca yapabilirsiniz. Kendi oyun hamuru karışımınızı ocağın üzerinde un, su, yağ, tuzu bir araya getirip yapabilirsiniz. Gıda boyası ile istediğiniz rengi verin. Çocuklarınız ev yapımı hamur kullandıklarını fark etmeyecektir. (Vasfiye Özcanbaz)