Kategoriler
Sağlık

Bu alışkanlıklar kırışıklığa yol açıyor

Güneşin zararlı etkilerinin yanı sıra görünüşte masum olan bu alışkanlıklar da cildinizin kırışmasına neden olabilir.

Gün içerisinde yaptığınız sakız çiğnemek, sık sık cep telefonunuza bakmak, fazla şeker yemek gibi alışkanlıklar cildinizin yapısını bozup kırışıklığa neden olabiliyor. Healthy isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte kırışıklığa yol açan alışkanlıklar:

Gözlerinizi ovalamak

Gözlerinizin etrafındaki deri süper ince olduğundan hasara çok yatkındır. Bu hassas alanı ovalamak cildi gerer ve kırışıklığa yol açan kolajen ve elastini parçalar.  Gözlerinizi her gün sık sık ovalarsanız kırışıklıklar daha da artar. Ayrıca gözlerinize eyeliner sürmek aynı hasara yol açar. 

Güneş gözlüğünü evde unutmak

Güneşte etrafa ve hatta telefona veya bilgisayara bakmak, kaşlarınız ile göz çevreniz arasındaki kasları daralmaya zorlar ve bu da cildin kırışmasına neden olur. Bunu önlemenin en iyi yolu güneş gözlüğü takmaktır. Gözlüklerinizi sık sık evde unutursanız göz çevrenizdeki kollajen parçalanacak, kırışıklıklar daha de derinleşecek ve yerleşecektir.

Kontakt lens takmak

Gözlük yerine tercih ettiğiniz kontak lensleri yerleştirme şekliniz kırışıklığa yol açabilir. Genellikle lensi takarken kaşlarımızı yükseltiriz. (Ayrıca maskara uygularken de bunu yaparız.) Şaşırmaya benzer şekilde, bu tekrarlayan hareket alnınızdaki derinin kırışmasına neden olur. 

Fazla şeker yemek

Tatlılar lezzetli olsa da cildiniz için tehlikeli olabilir. Fazla şeker tüketimi nedeniyle şekerin kan dolaşımında protein veya yağla birleşmesiyle zararlı bileşenler ortaya çıkar. Bu bileşikler kolajen ve elastine zarar verebilir, kırışıklığa ve cildin sarkmasına yol açar. 

Uykusuzluk

Güzellik uykusu gerçek olabilir. Uykuda olduğunuz saatler, cildinizin kendisini onardığı ve yenilediği zamandır. Kaliteli bir gece uykusundan mahrum kalırsanız, ten renginiz etkin bir şekilde kendini rehabilite edemez, böylece daha az hücre devrolur ve donuk bir teniniz olur. 

Yüzüstü uyumak

Yüz üstü uyuduğunuzda yüzünüz yastığa doğru bastırılarak, deriniz kırışır. Bu şekilde saatlerce uyuduğunuzda ise kırışıklıklar yüzünüze yerleşir. Sürekli bu şekilde uyuyanlar, gözlerin etrafındaki şişkinliğin arttığını fark edebilir, çünkü bu pozisyon göz altları etrefındaki sıvının akışını zorlaştırır. 

Telefona bakmak için eğilmek

Her gün saatlerce telefonunuza, tabletinize veya diğer elektronik cihazlara bakarken boynunuzu tekrar tekrar bükersiniz. Bu hareket, boynunuzda çizgiler ve kırışıklıklar oluşmasına neden olur.

Pipet kullanmak

Bazı diş hekimleri dişlerin lekelenmesini önlemek için pipetle kahve veya çay içmenizi söylese de dermatologlar bu tavsiyeye katılmaz. Pipet kullanırken dudaklarınızı büzmek zorunda kalırsınız ve bu şekilde tekrarlayan hareket, dudaklarınızın çevresinde kırışıklıklara neden olur.

Yüzünüzü ellerinizin arasına almak

Ders dinlerken başınız ağır geldiğinde yüzünü elleriniz arasına almak ve bunu sık sık tekrarlamak kırışıklıklar oluşturabilir. Ellerinizdeki baskı aynı zamanda kolajen ve elastinin parçalanmasına da neden olabilir.

Sakız çiğnemek

Sakız, yanaklarda aşırı kas hareketliliği gerektirir. Tutarlı bir şekilde yapıldığında, kollajenin parçalanmasına ve cildin esnekliğini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle de yanaklarda ve ağzınızın çevresinde kırışıklıklara yol açar. Her gün sakız çiğnemek yerine ara sıra çiğnemek soruna yol açmaz. (Vasfiye Özcanbaz)