Kategoriler
Sağlık

Sinüzit için evde uygulayacağınız basit çözümler!

Sinüzit olduğunuzda başınızın alın kısmında eğildikçe artan ağrıyı evde uygulayacağınız basit çözümlerle iyileştirebilirsiniz.

Sinüzite bağlı baş ağrısının oluşması için burun akıntısı ve ateşi de içeren bir sinüs enfeksiyonuna sahip olmalısınız. Healthy isimli internet sitesinde yer alan habere göre, ağrının tedavisi için de evde uygulayabileceğiniz bazı basit çözümler var.

İşte sinüzite bağlı baş ağrısının tedavisinde uygulayabileceğiniz çözüm önerileri:

Tuzlu su spreyi

Basit bir tuzlu su spreyi, sinüs baş ağrısını rahatlatmak için burun pasajlarını da temizleyebilir. Michigan Üniversitesi’ne göre, tuzlu su çözeltisi burun deliklerinde bulunan küçük tüylerin mukus ve alerjenleri burundan uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Sıcak kompres

Yüzünüzün üzerine sıcak su torbasıyla kompres yaparak baş ağrısını hafifletebilirsiniz. Torba, burun pasajlarını ısıtacak ve tıkanıklığı açacaktır. Eğer soğuğa dayanabilirseniz, buz paketi uygulamak da rahatlama sağlayabilir.

Buhar banyosu

Buharlı bir banyoda bekleyip buharı solumak burun pasajlarını temizleyecek, rahat nefes alınca baş ağrınız da geçecek.

Nemlendirme makinesi

Kuru hava, baş ağrısına yardımcı olmaz. Texas Üniversitesi’ne göre, yatak odanızda soğuk buharlı bir nemlendirici çalıştırarak burun tıkanıklığına bağlı baş ağrısını azaltabilirsiniz. Ayrıca uyurken fazladan bir yastık ekleyin çünkü başınızın yüksekte olması sinüslerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Acı gıdalar

Baharatlı bir şeyler yemek burnunuzun akmasına neden olabilir. Sinüs baş ağrısı sırasında bunu kendi yararınıza kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ağrı kesici

Harvard Tıp Okulu’na göre, yanlış teşhis edilen sinüs enfeksiyonu durumunda gereksiz antibiyotik alabilirsiniz. Bu nedenle önce ibuprofen içeren ağrı kesicilerle sinüs baş ağrısını tedavi etmek daha mantıklıdır.  olabileceğini düşündüğünüzü tedavi etmek mantıklıdır. (Vasfiye Özcanbaz)