Kategoriler
Sağlık

Kış hastalıklarından koruyor

Kış aylarında hareketsiz yaşama dengesiz beslenme de eklenince hastalıklara yakalanma riskiniz artar. Ancak yediklerinize dikkat ederek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzının yanında sağlıksız beslenme vücut direncini kırıyor ve böylece hastalıklara yakalanma riskiniz artıyor. Kış aylarında doğru beslenmenin önemini vurgulayan Diyetisyen Kader Lala, besinlerin vitamin değerlerinin hastalıklardan koruyucu etkileri hakkında bilgi verdi.

Güçlü bağışıklık için C vitamini

Kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı önlem alabilmek için özellikle C vitamininden zengin besinler tüketilmelidir. Portakal, mandalina, kivi ve greyfurt gibi meyvelerinin yanı sıra; kırmızı biber, kırmızı pancar, turp, kereviz, ıspanak, pırasa, lahana ve pazı gibi C vitamini kaynağı olan sebzeler, sofralarda bulunması gereken besinler arasındadır. Sağlıklı beslenmenin en önemi iki öğesi olan sebze ve meyve, günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir.

Haftada 2 gün balık tüketin

Balığı kışın sofralardan eksik etmemelisiniz. İçerdiği omega 3 yağ asidinden dolayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan balığı haftada en az 2 gün balık tüketilmelisiniz.

Kuruyemişi unutmayın!

Kışın uzun gecelerde ‘abur cubur’ denilen çerez tarzı gıdalara ve tatlılara daha fazla ihtiyaç duyulur. Yağlı kuru yemişler leblebi karıştırılarak makul oranlarda tüketilebilir. Hamur işi gıdalar yerine haftada 2 kereyi geçmeyecek şekilde sütlü tatlılar yenilebilir.

Sıvı tüketmeye özen gösterin

Kış aylarında sıvı alımı, yaz aylarına göre daha azdır. Ancak kışın da yazın olduğu gibi kilogram başına en az 35 ml su tüketilmelidir. Aksi takdirde vücuttan zararlı maddelerin atılması zorlaşır ve vücut fonksiyonları olumsuz etkilenir.