Kategoriler
Sağlık

Uyuz salgınına dikkat edin!

Bu aralar yaygın olarak görülen ve vücutta yaygın kaşıntıya neden olan uyuz hastalığına dikkat etmelisiniz. hastalıktan korunmak için ellerinizi sık yıkayın.

Kış aylarında ve özellikle toplu taşıma, yurt ve bakım evleri gibi kalabalık yerlerde daha çok rastlanan uyuz hastalığının cinsiyet ayrımı yapmadığını belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, hastalıktan korunmanın en önemli yolunun ellerin sık yıkanması olduğunu vurguladı.

İnsandan insana yakın temasla bulaşan uyuz hastalığı aile içinde birkaç kişiye birden yayılabilir. Ayrıca cinsel ilişki ile de bulaşabilir. El sıkışması gibi kısa süreli temaslarda kolayca bulaşmasa da uzun süreli temaslardan kaçınılmalı.

Banyodan sonra kaşıntınız artıyorsa dikkat!

Parazitin kişiye geçtikten sonra 3-6 hafta arasında şikayet oluşturmaya başladığını söyleyen Dr. Kübra Esen Salman, “Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntının görülebileceği vücut bölgeleridir” diye konuştu.

Ellerinizi sık yıkayın

Uyuz hastalığından korunmanın en iyi yolu elleri sık sık yıkamaktır. Tekstil ürünleri, nevresimler yıkanmadan kullanılmamalı, uyuz hastalığı bulunan kişilerle temastan kaçınılmalı, bu kişilerin eşyaları başkaları tarafından kullanılmamalı, tüm eşyaları kaynar suyla yıkanmalı ve yakın çevrede uyuz varsa temasta olan kimselerin şikâyeti olmasa bile tedavi olması gerekli.