Kategoriler
Aktüel

Dünyadan izole, ağaçlarda yaşayan kabile

Ormanın derinliklerinde kendilerini dünyadan izole eden Korowai kabilesi, yerden en az 12 metre yüksekteki ağaç evlerde komşulardan ve ruhlardan uzak bir hayat sürüyor.

Endonezyanın güneydoğusundaki Papua’da yer alan ormanının derinliklerinde, dünyanın geri kalanından tamamen izole bir klan olan Korowai kabilesi yaşıyor. Amusing Planet’te yer alan habere göre, kabile hayatta kalabilmek için sahip oldukları her şeyi geleneksel aile bağları içerisinde paylaşan avcı-toplayıcı bir gruptur. 1974 yılında Hollandalı bir misyoner tarafından keşfedilene kadar, Korowai’nin dış dünyayla neredeyse hiç bağlantısı yoktu.

Yerden yüksek, ruhlardan uzak

Kabile halkı, yüksekliği 6 ila 12 metre arasında değişen ağaç evlerde yaşıyor, hatta ağaçların bazısının yerden yüksekliği 35 metreyi buluyor. Genellikle evler tek bir ağaç üzerine inşa edilse de evin tabanı birkaç ağaçtan oluşur ve ahşap direklerden ek destek elde edilir. Bu ağaç evler, aileleri sadece sivrisinek sürülerine karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda can sıkıcı komşuları ve kötü ruhları da önler.

Bugüne kadar Korowai halkı hakkında sayısız makale yazıldı ve birkaç belgesel hazırlandı. 2011 yılında ise Korowai kabilesi, BBC tarafından yapılan İnsan Gezegeni belgeselinde gösterildi. (Vasfiye Özcanbaz)