Kategoriler
Aktüel

Felaketin ardından ortaya çıkan güzellik

Pakistan’da meydana gelen heyelan nedeniyle kendiliğinden oluşan Attabad Gölü, 21 kilometre uzunluğa ulaştı. Dar vadide devasa bir mavi yılan gibi kıvrılan turkuaz göl, Gilgit ve Hunza vadilerinin muhteşem güzelliğini tamamlıyor.

Göl, turistler için büyük bir çekim merkezi haline geldi. Amusing Planet’te yer alan habere göre, göl çevresinde az sayıda otel ve misafirhane bulunsa da gölde tekne gezisi, jet ski ve balıkçılık gibi çeşitli eğlence etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

Heyelan 4 köyü yok etti

Heyelandan etkilenenler için gerçek çok farklı. Pakistan’da 10 yıl önce meydana gelen heyelan felaketi Ainabad, Shishkat, Gulmit ve Gulkin olmak üzere dört köyün yok olmasına neden oldu. Yüzlerce yıllık ağaçlara sahip elma bahçeleri, Budist emanetler, camiler, tapınaklar ve oyulmuş sütunlarıyla ahşap evlerin hepsi gölün altında yok oldu.

Ordu yerel halkı tahliye etti ve geçici olarak başka bir vadiye taşıdı. Karayolu sular altında kaldığından araçlar, yolcular ve yükler teknelerle suyun üzerinden geçmek zorunda kaldı. Bu yolculuk genellikle turistler, kamyoncular ve yerel sakinler için bir eğlenceli olsa da büyük bir zorluğu da beraberinde getiriyor.

Beş yıl sonra Karakoram Otoyolu gölün kıyılarından dolaştı ve insanların yaşamları normale dönmeye başladı. (Vasfiye Özcanbaz)