Kategoriler
Aktüel

Gölün üzerinde ters duran çam ağaçları

Kazakistan’daki Kaindy Gölü’nü ilginç kılan yıllar önce suyun altına gömülen orman. Buz gibi suyun altına inince sizi muhteşem bir orman bekliyor.

Almatı şehrinden yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunan Kaindy Gölü, hemen hemen 400 metre uzunluğundadır ve derinliği 30 metreyi bulur. Amusing Planet’te yer alan habere göre,  1911 yılında meydana gelen büyük bir depremden sonra göl oluştu. Depremden sonra toprak kayması sonucu oluşan vadiye yağmur suyu doldu ve göl ortaya çıktı. 

Gölün suyu buz gibi

Göl, özellikle suyun altında kalan ormanı ve gölden yükselen çam ağaçlarının heybetli görünümüyle ünlüdür. Suyun üstündeki batık ağaçlar, kayıp hayalet gemilerin direkleri ya da gizemli bir ordunun doğru zamanda ortaya çıkmayı bekleyen mızrakları gibi görünür.

Gölün suyu oldukça soğuk olduğundan yaz aylarında bile suyun sıcaklığı 6 dereceyi geçmemektedir. Göldeki büyük çam ağaçları 100 yıldır yaşamlarını sürdürüyor. Berrak dağ suyu nedeniyle gölün derinliklerini görebilirsiniz. Kışın, gölün yüzeyi donar ve Kaindy Gölü alabalık tutmak ve buz dalışı yapmak için harika bir destinasyon haline gelir. (Vasfiye Özcanbaz)