Kategoriler
Sağlık

Bu içecekler sandığınızdan daha sağlıklı!

Her gün tükettiğiniz meyve ya da sebze suları sağlığınız için düşündüğünüzden daha faydalı olabilir.

Severek içtiğiniz portakal suyu ya da limonata gibi meyve ve sebze suları beyin fonksiyonlarını iyileştirmekten tutun da kanser riskini azaltıyor. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, işte sağlığınız için sandığınızdan daha faydalı içecekler:

İltihabı önleyen portakal suyu

İltihap önleyici özelliğinin yanı sıra uzun süreli tüketildiğinde kötü kolesterolü de düşüren portakal suyunu kahvaltıda mutlaka tüketmelisiniz. Food & Function isimli dergide 2017 yılında yayınlanan araştırmada da portakal suyunun çok yağlı bir yemekle tüketildiğinde iltihabı önlediği kanıtlandı.

Beyin fonksiyonlarını destekleyen üzüm suyu

Üzüm suyu, beyin fonksiyonlarını destekleyen bir antioksidan olan antosiyaninden bol miktarda içerir. 2017 yılında European Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, yaşlı insanlarda üzüm suyunun hafızayı güçlendiriyor.

Böbrek taşını önleyen limonata

Ulusal Böbrek Vakfı, limonatanın son derece acı veren böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabileceğini açıkladı. Böbrek taşınız varsa, tekrarlama riskini günlük bir bardak limonata ile yüzde 90’a kadar azaltabilirsiniz.

Sindirim sisteminizi koruyan kızılcık suyu

Kızılcık suyunda bulunan fitokimyasalların sindirim sağlığını iyileştirebileceğine dair kanıtlar mevcut. Gıda ve Tarım Bilimleri Dergisi’nde 2018’de yayınlanan çalışmada, midede H. pylori üretiminin engellenmesi sindirim sağlığını artırabileceği belirtildi. Ancak yüzde 100 kızılcık suyu içtiğinizden emin olun.

Kanser riskini azaltan sebze suyu

Likopen içeren domates prostat ve diğer kanserlerin görülme riskini azaltabilir. Fakat domatesten daha sağlıklı olan sebze suyu, vitamin, mineral ve lifler açısından daha zengindir. Tuzu az olan yüzde 100 sebze suyu tüketin.

Sindirime yardımcı erik suyu

antioksidan, potasyum ve lifler açısından zengin olan erik suyu sindirim sisteminizi düzenlemeye yardım eder.

Hastalıklarla savaşan nar suyu

Nar suyu, yeşil çaydan bile daha fazla antioksidan içerir. Bu antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu hasardan hücrelerinizi koruyor. İltihap karşıtı olan nar suyu, kalp hastalığına karşı koruyucudur. (Vasfiye Özcanbaz)