Kategoriler
Yaşam

İşte sizi koronavirüsten koruyan gıdalar!

Koronavirüsle ilgili her gün kötü haberler gelmeye devam ediyor. Özellikle yaşlıların ölümüne yol açan virüse karşı bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Özellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerin ölümüne neden olan koronavirüse karşı bağışıklığımızı bir gecede artıracak sihirli bir hap veya mucize et suyu yok olmasa da yaşlılar tüketecekleri gıdalarla bağışıklık sistemini en üst seviyeye çıkarabilir.

Korona yaşlılar için neden tehlikeli?

Yaşınız ilerledikçe bağışıklık fonksiyonlarınız yavaşlar. Vücudumuzun hastalıklarla mücadele etmek için kullandığı sistemler yıpranır. Yaşlı yetişkinlerde, enfeksiyonları bulup ortadan kaldırmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin sayısı azalabilir. Hücreler ayrıca savaşacak yeni patojenleri tanımlama konusunda daha az ustalaşır. Kişinin koronaya   yakalanması durumunda virüs, kendisiyle savaşabilecek bağışıklık hücrelerine de zarar verebilir. Bu nedenle hastanın hücreleri az  sayıda ve zayıf olduğundan hastalık yaşlı bireylere daha fazla zarar verebilir.

Yaşlılar, bu gıdaları tüketmeli

Sağlığının korunmasında ve hastalıklara karşı mücadelede bağışıklık sistemi en değerli varlığımızdır. Bağışıklığınızı güçlendirmek istiyorsanız, kalorileri dengelemeli ve bol miktarda iyi yağ, lif, kaliteli karbonhidrat, çeşitli protein kaynakları ve fito-besinleri (bitkilerde bulunan biyolojik olarak aktif kimyasal bileşikler) almalısınız.

İyi yağlar

Bağışıklığınız için zeytinyağı, yağlı balıklar, avokado, çekirdekler ve kuruyemişte bulunan tekli ve çoklu doymamış yağlar gibi en faydalı yağları tüketin.

Fitokimyasallar

Bitkileri yırtıcılardan korumaya yardımcı olan doğal bir böcek ilacı gibi davranan fitokimyasalları düzenli olarak tükettiğinizde hastalanmanızı önlemeye yardımcı olur. Sebze ve meyvenin yanı sıra bakliyat, çay, kahve, kakao, otlar, baharatlar ve zeytinyağında da 25 binden fazla fotokimyasal bulunur. Genel bir kural olarak daha renkli meyve ve sebzeler, daha fazla fitokimyasala eşittir.

Lif

lifler, vücudumuzda yaşayan tüm farklı faydalı mikroorganizmalar için harika bir gıda kaynağıdır ve yeterince yemek yemeyenler hayat kurtarıcı gıdadır. Meyve, sebze, kuruyemiş ve tohumlar, yulaf, mercimek ve pirinç, pişmiş ve soğutulmuş beyaz patateste bol miktarda lif var.

Balık

Vücudumuzun kendi üretemediği ancak sağlığımız için en gerekli yağı balık tüketerek elde edebilirsiniz. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketmelisiniz.

Baharat

Lezzet algılayıcılarımız zararlı gıdalardan kaçınarak hayatta kalmamıza yardımcı olmak için bizi iyiyi aramaya yönlendirdi. Yediğiniz yemekleri çeşitli baharatlar ve fesleğen, kekik, nane ya da maydonoz gibi otlar kullanarak lezzetlendirebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)