Kategoriler
Yaşam

Coronavirüsten psikolojinizi korumanın yolları!

Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan coronavirüs salgını, ekonomik krizin yanında stresin yükselmesine, kaygıya ve korkuya yol açtı.

Bugünlerde herkes alışık olmadıkları bir gündelik yaşam ve ruh hali içerisinde hastasın ve ölüm kaygısı taşıyor. Her gece açıklanan yeni vaka ve ölüm sayılarıyla kaygı artsa da bunlarla baş edebilirsiniz.

Eve kapanmış, sosyallikten izole bir yaşam sürdüğümüz bugünlerde kaygı seviyemizin yükseldiğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Kaygı yükseldiğinde uykusuzluk, kâbus görme, içe kapanma ve keyifsizlik gibi durumlar yaşanabilir” dedi. Bu aralar, ‘Acaba annemi ziyarete gitmesem mi, çocuğum hastalanır mı, hastalanırsa ne yaparım’ gibi konularla zihnimiz çok fazla meşgul olmaya başladığını söyleyen Karabulut, bunun da bizim hem bağışıklık sistemimizi hem de zihinsel kapasitemizi ve ruh sağlığımızın normal dengesini bozmaya başladığını vurguladı.

Şüpheci ve suçlayıcı olmamalıyız

Yaşanan krizle birlikte daha şüpheci ve insanları suçlama eğiliminde olmaya başlanabildiğini söyleyen Karabulut, “Aldığımız haberler karşısında daha fazla şüpheci olup ‘Bizden saklıyorlar, söylemiyorlar, hastalık bulaştı ama bu testler yanlış’ gibi şüpheci davranışlar sergileyebiliriz. Ayrıca etrafımızda enfekte olan, hastalanan ve hastalanma şüphesi olan kişilere karşı suçlayıcı tavır, davranış ya da düşüncelerde bulunabiliriz. Ancak bu davranışlardan uzak durmalıyız.

Kaygıyı önlemek için önlem almalıyız

Kaygıyı önlemek için hem kendimiz hem sevdiklerimiz için ilk önce bize doğru kaynaklardan gelen önlemleri almalıyız. Günlük rutinimizi mümkün olduğunca bozmadan devam ettirmeliyiz. Yani iyi beslenmek, iyi uyumak, sevdiklerimizle yüz yüze görüşemiyorsak telefonlaşmak, mesajlaşmak, görüntülü konuşmak önemli. Evde birlikte etkinlikler yapıp birlikte vakit geçirebiliriz. Evde olmanın avantajlarından yararlanıp nicedir aklımızda olan ev işlerini yapabiliriz. Ayrıca kendi başımıza yapabileceğimiz müzik dinlemek, meditasyon yapmak, cilt bakımı yapmak, dans etmek, egzersiz yapmak, yemek yapmak, müzikal bir enstrümanla uğraşmak gibi sayısız şey var.

Zamanı verimli kullanın

Kendimiz iyi durumdaysak bizden daha zor durumda olan kişilere destek olmak, yardım etmek, onlar için korunarak örneğin gidip ekmek almak, halini hatırını sormak, yani işe yaramak da bize iyi gelecektir. Bunun dışında çocuklarımızın evde kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olmak yine bizim için şifa olacaktır.

Toplu taşıma araçlarında sakin olmalıyız

İşe gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, hem alacağımız/aldığımız önlemler gereği hem de kaygı yüzünden davranışlarımızı abartabiliyoruz. Bu noktada sakin ve sükunetli davranmaya çalışmak gerekir.