Kategoriler
Aktüel

Milyonlarca somonun 4 bin kilometrelik göçü!

Dört yılda bir milyonlarca somon balığı, üremek için Kanada’daki Adams Nehri’ne göç ediyor. 2022 yılında tekrar yaşanacak göç olayını görmek için binlerce turist bölgeye akın ediyor.

Ekim ayının ortalarında milyonlarca somon balığı Kanada’da bulunan Fraser Nehri’nin bir kolu olan Adams Nehri’nden geçer ve üreme için nehir ağzının yakınında birikir. Bu durum her dört yılda bir tekrarlanır. Yaklaşık 10 ila 15 milyon kadar somon balığı, 12 kilometre uzunluğundaki Adams Nehri’ne ulaşmak için 4 bin kilometre yol kateder. Somonların sayısı zorlu göç koşullarında 2 milyona kadar düşer.

İnanılmaz bir şekilde, somonlar bu dönemde yemek yemiyor, bunun yerine yaz sonunda Gürcistan Boğazı’nda yoğun şekilde beslenmelerinden depolanan yağ rezervlerini kullanıyor. Bu noktada somonlar, farklı kırmızı tonlarını alır, erkek balıklar büyük kambur sırtlar ve agresif çengel ağızlar geliştirir.

Adams Nehri’nde yaşanan somon göçü, boz ayılar, kara ayılar, balıkçılar ve turistler tarafından sabırla beklenir. Yerli, ticari ve spor amaçlı balıkçılar da hem Kuzey Pasifik Okyanusu’nda hem de somonun yumurtlamak ve ölmek için girdiği nehirlerde Kaliforniya’dan Alaska’ya kadar bu somonları takip ediyorlar. Bugüne kadar 1913 yılında 31 milyondan fazla somon toplandı. Bir daha asla bu sayıya ulaşılamadı. (Vasfiye Özcanbaz)