Kategoriler
Aktüel

Yeşil saçlı kaplumbağanın nesli tükenmek üzere!

Avustralya kıtasının güneydoğusunda yaşayan Mary River kaplumbağası, yeşil saçı ve bıyığı ile kıtanın en büyük ve ilginç kaplumbağası olsa da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Avustralya’nın güneydoğusundaki Queensland’daki Mary nehrinde yaşayan kaplumbağa otuz yıl önce bilimsel olarak kimlik ve sınıflandırmaya dahil oldu. AmusingPlanet’te yer alan habere göre, bugüne kadar tespit edilememesinin nedeni olarak su altında nefes almasını sağlayan olağanüstü solunum sistemi düşünülüyor. Kaplumbağa, uzun süre su altında kalmak için sürüngenlerde boşaltım ve çiftleşmede kullanılan kloaka denilen boşluğu kullanıyor.

Mary River kaplumbağasının en ilginç özelliklerinden biri yeşil saç ve bıyıklarıdır. Bunlar başının ve kabuğunun üzerinde büyüyen yosun filizleri olsa da ne yazık ki, Mary River kaplumbağası şu anda nesli tükenmekte olan bir türdür. Evcil hayvan ticareti için yumurtaların toplanması türlerde düşüşe neden oldu. Ayrıca, kaplumbağanın üremesi için 25 yaşına gelmesi gerektiği için nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. (Vasfiye Özcanbaz)