Kategoriler
Teknoloji

Akılı cihazlarınızın pil ömrünü uzatmak sizin elinizde!

Son teknolojiyle geliştirilen elektronik cihazlarımızdaki piller günlük aşınma ve yıpranmaya dayanırken, şarj tutma yetenekleri ise zayıflıyor. Bunu önlemek ise sizin elinizde.

Akıllı cihazlarınızı uzun yıllar kullanmak için dikkat etmeniz gereken noktalar var. Öncelikle akıllı cihazlarınızda bulunan lityum-iyon pillerin belirli bir kullanım süresi var. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, cep telefonu onarım şirketi Mobile Klinik’te Müşteri İlişkileri Müdürü olarak görev yapan Liz Hamilton, lityum-iyon pilin ömrünün genellikle 500 döngü (1,5 yıl) olduğunu belirtti. Pil döngüsünün yüzde 0 ile 100 arasında bir tam şarjla ölçüldüğünü açıklayan Hamilton, “Cihazınızın şarjını sıfırlayıp her dolduruşunuzda tam döngüye neden olursunuz ve cihazınızı çabuk değiştirmek zorunda kalırsınız” dedi.

Pil ömrünü uzatmak için ne yapmalısınız?

Peki, akıllı telefon sahipleri pil ömrünün mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için ne yapacak? Öncelikle pil ömrünüzün hızlı tükenmesini yavaşlatmak için telefonunuzu kısmen şarj etmeniz gerekiyor. Pilinizi şarj etmenin en akıllı noktası yüzde 25-85 aralığıdır.

Lityum-iyon piller aşırı uçlarda gerilebilir. Telefonunuzun şarjını prizde takılı bırakarak yüzde 100’ü aşmasına izin vermeyin. Birçok insan bu alışkanlığa sahip ve bataryalarına verdiği zararı farkında değil.

Şarjınızı tamamen bitirmeyin

Bunun yanında, telefonunuzun pilinin tamamen sıfıra düşmesine izin vermeyin ve şarj ederken yüzde 85’e ulaşınca fişini çekin. Pilinizi tamamen doldurursanız da cihazı şarjda bırakmayın. Bunu sürekli yapmak elektroniklerinizin uzun vadede daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.

Kullanmadığınız özellikleri kapatın

Ayrıca Hamilton, ekranınızın parlaklığını azaltmanızı; konum, bazı uygulamalar ve bildirimler gibi kullanmadığınız özellikleri devre dışı bırakmanızı ve pilinizin ömrünü uzatmak için düşük güç modunu kullanmanızı öneriyor. (Vasfiye Özcanbaz)