Kategoriler
Yaşam

Salgında yemek pişirme ve saklama yöntemlerine dikkat!

Salgınla birlikte önemli hale gelen bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için hazırladığınız yemeklerin pişirme, saklama ve tüketme yöntemlerine dikkat etmelisiniz.

Dünyayı etkileyen ve binlerce insanın ölümüne neden olan COVID-19 salgınından korunmanız için bağışıklık sisteminizi yeterli vitamin ve minerallerle güçlendirmelisiniz. Ancak pişireceğiniz gıdaların besin değerini korumak için pişirme, saklama ve tüketme koşullarına dikkat etmelisiniz.

Uzun süre bekletmeyin

Tüketeceğiniz sebzelerin içerisindeki besin ögelerinden en yüksek düzeyde yararlanmanız için gerçekten taze olması şart. Sebzeleri buzdolabında uzun süre bekletmek vitamin ve minerallerin çoğunun kaybına neden olur. Mevsimine uygun ve taze sebzeleri bekletmeden tüketmelisiniz.

Düşük ısıda pişirin

Yemek yaparken vitamin ve mineral kaybını en aza indirmek için düşük ateşte uzun süre pişirmelisiniz. Tam tersi yüksek ısıda pişirmek ise gıdaları hem kurutur hem de vitaminlerin yüksek ısıda yok olmasına sebep olur.

Yeşillikleri elinizle parçalayın

Aldığınız yeşillikleri suda bekletirseniz içindeki vitaminler suda çözünür, sizin için faydası kalmaz. Bunun yerine yeterli miktardaki akan suda iyice yıkamalısınız. Bunun yanında yeşillikleri bıçakla doğramak yerine, elle iri parçalara bölmek de vitamin kaybını azaltır. Ayrıca limonata veya portakal suyu gibi içecekleri bekletmeden tüketmek, C vitamini kaybını önlüyor. Demirden zengin koyu yeşil yapraklı sebzeleri limon sıkarak tüketirseniz demirden daha fazla yararlanırsınız.

Haşlama suyunu dökmeyin

B vitaminlerinden zengin erişte, makarna gibi gıdalardaki vitaminler haşlanırken suya geçer. Bu nedenle makarnaların haşlama suyunu dökmek yerine sos ya da farklı yöntemlerle değerlendirmelisiniz.