Kategoriler
Otomobil

Otomobilinizi hijyenik tutmak için ipuçları

Koronavirüse karşı otomobilinizi temiz tutmak ve hijyenik kalmasını sağlamak sağlık açısından çok önemli. İşte daha hijyenik bir otomobil için ipuçları.

Aylardır devam eden Covid-19 salgınıyla beraber hayatımızda hijyen ve temizliğin ne kadar önemli olduğu kanıtlanmış oldu. Kişisel hijyenin yanı sıra dokunduğumuz, kullandığımız eşya, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletler ve otomobil gibi birçok nesnenin temiz olması salgından kaçınmak için çok önemli hale geldi.

Çeşitli yüzeylerde mikroplar kolayca barınabilirken COVID-19 hastası olan kişinin öksürdüğünde veya hapşırdığında damlacıkların kişinin yakınındaki yüzeylere bulaşabildiğini belirten Ford İngiltere baş tıbbi sorumlusu Dr. Jenny Dodman, başkasının elleriyle önce bu yüzeye ve sonra yüzüne dokunduğunda, virüsün gözler, ağız veya burun yoluyla vücuda girebildiğini vurguladı. Ellerimizi yıkamak işte bu nedenle çok önemli. Ellerinizi mikroplardan temizlemenin en hızlı yolu, sabun ve sıcak su kullanmak; sabun bulamazsanız en az yüzde 70 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanmaktır.

VİRÜSÜN YÜZEYDE KALMA SÜRESİ BİLİNMİYOR

COVID-19 bulaşmış bir yüzeyden kaynaklanan bulaşma riski zaman içinde azalıyor. Ancak  virüsün herhangi bir yüzeyde ne kadar yaşayabileceği kesin olmamasının yanında virüsün ömrü bulunduğu yüzeye ve koşullara göre değişebiliyor.

ÇAMAŞIR SUYU KULLANMAYIN

Otomobilin içini temizlerken asla çamaşır suyu veya hidrojen peroksit içeren ürünler kullanmayın. Bunla birlikte parlama ve parmak izi önleyici gibi bazı özel kaplamalara zarar verebilecek amonyak bazlı ürünlerden de uzak durmalısınız. bu konuda üreticiler, her araç için hangi ürünlerin güvenle kullanılabileceği konusundaki bilgilerine önem verin. Ayrıca normal ev dezenfektanları COVID-19’a karşı yeterince etkili olduğundan aracınızı bunlarla temizleyebilirsiniz.

OTOMOBİLİNİZDE BU ALANLARA DİKKAT!

Direksiyon simidi, vites kolu, düğmeler, multimedya ekranı, silecek ve sinyal kolları, kol dayama, tutacaklar, kolçaklar ve koltuk ayarlama kolları gibi sık dokunulan yüzeylere özellikle dikkat edilmeli. Öksürük ve hapşırıklar kaynaklı mikropları taşıması muhtemel olan emniyet kemerleri de dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk sırada olmalı.

TANIMADIĞINIZ İNSANI ALMAYIN!

Günlük hayatta sıkı bir şekilde uygulanması gereken sosyal mesafe kuralını otomobilinizin içinde de uygulamalısınız. Otomobilinizin içine birlikte yaşamadığınız ve hastalık taşıma riski bulunan kişileri almayın. otomobilinize yabancı birini alarak uzmanların önerdiği sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarsınız.

ARAÇTA KOLONYA VE EL DEZENFEKTANI BULUNDURUN

Aracınıza Covid-19 bulaşma ihtimali her zaman olduğundan otomobilinizi sık sık temizlemek dışında, belirli bir araç temizleme sıklığı yok. Bu nedenle arabada mutlaka bir el dezenfektanı ile torpido gözünde kolonya bulundurun.(Vasfiye Özcanbaz)