Kategoriler
Yaşam

Klozetteki lekelerden kolayca kurtulmanın yolları

Klozetteki lekeleri zararlı kimyasallar içeren temizlik maddeleri yerine sirke, karbonat gibi evinizde bulunan doğal malzemelerle kolayca çıkarabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için banyonuzu düzenli olarak temizlemelisiniz. bunu yaparken de zararlı kimyasallar içeren temizleyiciler yerine evinizde bulunan sirke, karbonat ya da kola gibi maddeleri kullanabilirsiniz. Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte banyonuzu temizlerken işinizi kolaylaştıracak maddeler:

KARBONAT VE SİRKE

Kabartma tozu ve sirkenin birleşmesiyle oluşan kimyasal reaksiyon, klozetteki hafif lekelerin çıkarılmasını sağlar. Önce karbonat olmak üzere ikisinden de eşit miktardadır klozete dökün, klozetin kapağını kapatıp yaklaşık 10 dakika bekleyin, ardından lekeleri çıkarmak için klozeti ovun.

KOLA

Klozet içinde biriken lekeleri çıkarmak için kola idealdir. Kolayı klozetin duvarı boyunca akmasına dikkat ederek bir veya iki kutu dökün. En az 30 dakika bekleyin, sonra bir tuvalet fırçasıyla ovalayın ve durulayın.

MİDE ASİTİ HAPI

Alka-Seltzer gibi mide ekşimesine iyi gelen suda eriyen tabletler, klozetinizi de temizler. Klozete birkaç tane tablet atıp 15-20 dakika erimesini bekleyin. Tabletler lekeleri parçalamak için karbondioksit açığa çıkarır.

KARBONAT

Klozetin oturağında lekeler olan bir tuvalete girmek hiç hoş olmaz. Bu lekelerden kurtulmak için nemli bir beze biraz karbonat serpin ve klozetin oturağını silin. Biraz suyla birleştirildiğinde, kabartma tozu lekeleri temizleyen bir macun haline gelmeli.

DİŞ FIRÇASI

Dizlerinizin üzerine çökseniz de uvaletin tabanını gerçekten temiz tutmak için oldukça zor. Bir diş fırçası kullanarak tabandaki tüm köşe ve çatlaklara ulaşabilirsiniz. Öncelikle klozetin tabanına sirke ve su karışımı püskürtüp birkaç dakika bekleyin, ardından kalan noktalarda çalışmak için fırçayı kullanın.

SİRKE

Sudaki mineraller rezervuar deposunda birikebileceği ve klozetinize gelebileceğinden, depoyu ara sıra derinlemesine temizleyin.  Depoya giden su vanasını kapatın, ardından tankı boşaltmak için sifonu çekin. Depoyu sirke veya sirke ve su karışımı ile doldurup birkaç saat bekletin, sonra boşalana kadar sifonu çekin ve vanayı tekrar açın.

OKSİJENLİ SU

Çamaşırlarınızdaki lekeleri çıkarabilen oksijenli su aynı şekilde klozetinizdeki lekeleri de çıkarabilirsiniz. Oksijen suyu klozete dökün ve fırçalayıp temizlemeden önce en az 15 dakika bekleyin. Oksijenli su, kabartma tozu ve tuzdan oluşan bir tuvalet temizleme çözeltisi de zor lekeleri temizler. (Vasfiye Özcanbaz)